Monday, 13 June 2016

London Graduate Fashion Week


Last week I had a chance to visit London Graduate Fashion Week with my uni. It was an amazing opportunity to see work of graduate fashion students from all around the UK. The exhibition motivated me a lot and pushed me to work harder, fingers crossed that it will last until the start of my second year at uni. It's also official now, I've passed all my subjects (okay, the results could be better but that's another story) so now I've got three months holiday! 

Minulý týden jsem měla možnost zúčastnit se Graduate Fashion Weeku v Londýně. Byla to úžasná možnost podívat se na práce studentů módy z celé Anglie. Výstava pro mě byla hodně motivační a dodala mi takový ten pocit, že bych se měla více snažit a pracovat pilněji, tak doufejme, že mi to vydrží do začátku druháku. Jo a ještě něco..už je to oficiální, úspěšně jsem ukončila svůj první rok na univerzitě (dobře, výsledky mohly být lepší), takže teď mám tři měsíce prázdnin!Sipping on the soy latté from Starbucks has recently became an addiction number one in my life. I do love coffee a lot and I've tried a lot of cafes but most of the places I've been do really bad coffee with soya milk so Starbucks is always top place for me!

Sojové latté ze Starbucks se poslední dobou stalo závislostí číslo jedna v mém životě. Kávu mám hodně ráda a už jsem navštívila hodně kaváren a sama za sebe můžu říci, že mnohé z nich dělají kávu se sojovým mlékem přímo odpornou. Takže Starbucks prostě vede.Some of the designs were very crazy and creative and gave me a lot of inspiration. I've became quite lazy lately so I'll have to push myself more next year because everybody says that the second year is the hardest one. I don't know if it's true or not, but there's certainly something about it.

Některé kousky byly velmi kreativní, až šílené a dodaly mi hodně inspirace. Jelikož jsem začala být nějaká lína, budu se muset příští rok trochu (ne, vlastně hodně) nakopnout, protože všichni říkají, že druhák je prý nejtěžší. Nevím, jestli je to pravda nebo se nás jen snaží postrašit, ale něco na tom určitě bude.2 comments:

 1. Beautiful photos! Seems like you had a great time! :) x
  Helena - Swedish girl in Tokyo
  http://www.ilenczfalva.com/
  https://www.instagram.com/helena_de_ilenczfalva/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! Yeah it was an amazing trip :).

   Delete